„Zenek” - 6.03 g. 18:00

Inspiracją do filmu stała się biografia Zenona Martyniuka, chłopaka z podlaskiej wsi, który spełnia swoje marzenie, by dawać ludziom radość poprzez muzykę i śpiew. Film ukazuje drogę Martyniuka do sukcesu, który osiągnął dzięki uporowi i ciężkiej pracy, zyskując miano króla muzyki disco polo.

Młodego Zenka gra Jakub Zając, a dorosłego – Krzysztof Czeczot, zaś w rolę żony piosenkarza wcieli się Klara Bielawka. W pozostałych rolach zagrają: Kamil Dziuba, Magdalena Berus, Agnieszka Suchora, Jan Frycz, Piotr Cyrwus i inni.

Film pokazuje postać Zenona Martyniuka, który już jako nastolatek zakochany był w muzyce disco lat osiemdziesiątych. W karierze muzycznej wspiera go wujek - zawodowy muzyk. To dzięki jego zaangażowaniu Zenon po raz pierwszy staje przed publicznością, to on jest jego nauczycielem, który udziela mu pierwszych, cennych wskazówek oraz rozwija jego wrażliwość i miłość do muzyki. Kazik, jego najbliższy przyjaciel i romskie środowisko, w którym wzrastał Martyniuk kształtują jego muzyczny styl.


Zdjęcia do filmu powstają głównie na Podlasiu: w Bielsku Podlaskim oraz rodzinnej miejscowości Martyniuka – Gredele.

Film ukaże się w roku 50. urodzin Zenona Martyniuka oraz 30-lecia jego kariery solowej.

Obsada:
Jakub Zając
– Zenek Martyniuk w młodości
Krzysztof Czeczot – Zenek Martyniuk
Klara Bielawka – Danka, żona Zenka
Karol Dziuba – Rysiek
Jan Frycz – ojciec Danki
Roman Gancarczyk – ojciec Zenka
Agnieszka Suchora – matka Zenka
Piotr Cyrwus – Skaryszuk
Piotr Sędkowski – Dariusz, gitarzysta zespołu Zenka
Konrad Kapica – Mariusz, perkusista zespołu Zenka

 

„Zenek”

/Polska/ biograficzny, 15+, reż. Jan Hryniak

 

Bilety w cenie 16 zł normalny i 14 zł ulgowy (dzieci od lat 3, uczniowie, studenci do 26 roku życia oraz emeryci i renciści) są dostępne w kasie Wodzisławskiego Centrum Kultury oraz online: https://biletyna.pl/film/Zenek/Wodzislaw-Slaski od 1 lutego br.

 

Źródło: Fanpage Zenek Film, vod.pl