Telefon: 32 455 48 55

Wodzisławskie „Kokoszyczanki” we Francji

Zespół „Kokoszyczanki” współpracujący z Wodzisławskim Centrum Kultury koncertował we Francji. Grupa zaprezentowała się przed francuską publicznością w regionie Owernia-Rodan-Alpy.

 Wodzisławskie artystki z Kokoszyc przedstawiły swój repertuar w miasteczku Farnay oraz w górskiej miejscowości Cellieu podczas Festiwalu Letniej Sceny Artystycznej. Zespół zachwycił także pensjonariuszy Domu Spokojnej Starości w Saint-Etienne. Z kolei w La Valla-en-Gier w Kaplicy Notre-Dame de l’Hermitage podczas mszy świętej panie zaśpiewały „Barkę” przy akompaniamencie gitary i fletni pana. W tym samym mieście podczas tzw. „Festynu Kozy” ich występom towarzyszył kiermasz rękodzieła artystycznego, a także degustacja swojskich, polskich wyrobów, wśród których Francuzi najbardziej upodobali sobie śląski kołocz.

- Wyjazd „Kokoszyczanek” do Francji był możliwy dzięki międzynarodowej współpracy zawiązanej przez WCK wiosną tego roku. Cieszę się, że dzięki naszemu wsparciu lokalni artyści z Wodzisławia Śląskiego mogli zaprezentować swoje walory kulturalne w regionie nad Loarą. To była również dobra promocja miasta i naszego regionu - mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

Podczas wizyty, która trwała od 22 do 28 sierpnia br., „Kokoszyczanki” dały pokaz swoich wokalnych i tanecznych umiejętności, niezwykle ciepło przyjętych przez francuską międzynarodową widownię. Muzyczne doznania splatały się z lokalną, pełną przysmaków kuchnią, a także możliwością zwiedzania Lyonu – trzeciego co do wielkości miasta Francji i stolicy regionu oraz średniowiecznego miasteczka Saint-Victor nad Loarą. Wizyta sprzyjała nawiązaniu nowych kontaktów, wymianie doświadczeń artystycznych, poznaniu francuskiej kultury oraz prezentacji śląskiej kultury zagranicą.

Wyjazd do malowniczego, podalpejskiego regionu Francji Owernia-Rodan-Alpy był możliwy dzięki podpisaniu umowy o współpracy kulturalnej Wodzisławskiego Centrum Kultury z francuskim Teatrem „L’Imprimerie” z Rive de Gier, a także z Kołem Gospodyń Wiejskich z wodzisławskich Kokoszyc, w ramach którego działa Zespół Śpiewaczy „Kokoszyczanki”.

foto: Zespół "Kokoszyczanki"