WCK na warszawskiej konferencji

W ostatni weekend września w warszawskim kinie Muranów odbyła się Konferencja “O kinie młodego widza – działania poza schematem”. W roli jednego z prelegentów wystąpił Ireneusz Skupień, reprezentujący Wodzisławskie Centrum Kultury.

Konferencja była imprezą towarzyszącą 6. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. Jej celem było przybliżenie uczestnikom wiedzy i praktycznych wskazówek przydatnych w prowadzeniu programu edukacyjnego, pozyskiwaniu widzów, budowaniu młodej publiczności, promocji działań edukacyjnych oraz wydarzeń kierowanych do dzieci. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenia Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.

- Dziękujemy stowarzyszeniu za zaproszenie i możliwość podzielenia się naszymi dobrymi pomysłami w tej cennej inicjatywie poszerzania wiedzy kinowej wśród najmłodszych widzów - informuje Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

Spotkanie to zgromadziło kilkadziesiąt osób z całej Polski, związanych na co dzień z edukacją filmową. Tematem wystąpienia Ireneusza Skupnia była kwestia współpracy jednostki kultury z władzami samorządowymi w zakresie programowania i finansowania projektów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.

- Konferencja umożliwiła wymianę doświadczeń z przedstawicielami ośrodków kultury z całego kraju. To bardzo cenne, gdyż otwiera nas to na nowe pomysły i rozwiązania. Oprócz tego, że sami mogliśmy zainspirować innych pokazując im nasze działania, to również otrzymaliśmy wiele ciekawych wskazówek, z których na pewno skorzystamy – mówi Ireneusz Skupień.

Cykl Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej odbywa się w Wodzisławskim Centrum Kultury od 2015 roku. Co roku w zajęciach z edukacji filmowej brało udział łącznie kilkanaście tysięcy uczniów. W tym roku szkolnym projekcje zaczną się w październiku, a skończą w kwietniu 2020 roku. Cykl przeznaczony jest dla uczniów wszystkich wodzisławskich szkół i przedszkoli. W każdym miesiącu Kino Pegaz zaplanowało 7 seansów filmowych przeznaczonych dla 5 grup młodych widzów: dla przedszkoli, klas 1-3, klas 4-6, klas 7-8 oraz uczniów szkół średnich.