Trwa wodzisławski Muzykon

14 października w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbył się drugi koncert w ramach Wodzisławskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Muzykon”. W programie recitalu organowego Daniela Strządały, studenta Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, znalazły się m.in. dzieła Johanna Sebastiana Bacha i Augusta Gottfrieda Rittera.

Kolejna uczta dla miłośników muzyki organowej już w niedzielę, 21 października o godz. 19:00 w kościele WNMP. Usłyszymy utwory w wykonaniu Tomasza Plocha, który zmierzy się z dziełami wybitnych muzyków, takich jak: Adolf Friedrich Hesse, Fritz Lubrich czy Feliks Mendelssohn-Bartholdy.

Tomasz Ploch naukę gry na organach rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej im. M. Karłowicza w Katowicach w klasie Zygmunta Antonika. W 2013 roku ukończył studia w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego i dr Krzysztofa Lukasa. Od 2016 roku jest studentem klasy klawesynu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Marka Toporowskiego i dra hab. Marka Pilcha. Brał udział w wielu festiwalach organowych i klawesynowych w Polsce, na Litwie oraz we Włoszech. Uczestniczył również w kursach mistrzowskich muzyki organowej prowadzonych przez wybitnych organistów, takich jak: M. Toporowski, L. Ghielmi, B. Oberhamer, J.L. Perrot, B. Klapprott, J. Tuma. W 2016 roku przy współpracy z Muzeum Górnośląskim i studio Ars Sonora zrealizował nagranie solowej płyty z muzyką organową śląskich kompozytorów ewangelickich „Wierzyć mię, Panie ucz...”. W 2018 roku zdobył I nagrodę absolutną w kategorii solowej oraz II nagrodę w kategorii „Koncert klawesynowy z orkiestrą” na Konkursie klawesynowym Wandy Landowskiej w Ruvo di Puglia we Włoszech. Jest wykładowcą w Studium Organistowskim Archidiecezji Katowickiej i założycielem zespołu Æolodicon Ensemble, z którym wykonuje zapomniane dzieła kompozytorów z przełomu XIX i XX wieku z udziałem fisharmonii. Pełni również funkcję organisty w kościele pw. Świętego Ducha w Bytomiu.

Na wszystkie muzyczne spotkania w ramach festiwalu wstęp jest bezpłatny. Impreza jest organizowana pod patronatem Prezydenta Miasta Wodzisławia Śląskiego Mieczysława Kiecy. Kierownikiem artystycznym festiwalu jest dr Krzysztof Lukas.

Wydarzenie organizuje Wodzisławskie Centrum Kultury we współpracy z Parafią Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz Parafią Ewangelicko-Augsburską w Wodzisławiu Śląskim.