Telefon: 32 455 48 55

Teatralna lokomotywa w WCK po raz dziewiąty

Wodzisławskie Centrum Kultury serdecznie zaprasza na 9. edycję „Para buch, teatr w ruch”. Tegoroczny Przegląd Teatrów Osób z Niepełnosprawnościami odbędzie się w piątek, 28 października br. Uczestnicy przeglądu co roku udowadniają, że scena nie ma barier, a teatr niejedno ma imię. Wydarzenie ma na celu odkrywanie radości, jaką daje tworzenie bez narzuconych z góry ograniczeń. Skierowane jest do osób z niepełnosprawnościami ruchowymi oraz intelektualnymi, bez względu na wiek. Zgłoszenia przyjmowane są do 17 października br.

„Para buch, teatr w ruch” to okazja do spotkania ludzi kochających teatr i lubiących tworzyć teatralną przestrzeń. Wydarzenie jest organizowane z myślą o tych, którzy chcą nie tylko prezentować swój dotychczasowy dorobek, ale także mają ochotę nabywać nowe kompetencje i umiejętności, chcą dzielić się swoją pasją z innymi i podpatrywać warsztat występujących podczas przeglądu artystów. Zaplanowane działania wychodzą naprzeciw różnorodnym potrzebom osób z niepełnosprawnościami, jak zabawa, aktywność, twórcza ekspresja, współdziałanie w zespole czy sukces i uznanie. „Para buch, teatr w ruch” ma również za zadanie dać możliwość aktorom poczuć się wyjątkowo na scenie i podzielić z publicznością swoim talentem i wrażliwością.

- Celem przeglądu jest również integracja środowiska amatorskich teatrów osób z niepełnosprawnościami w obszarze działań kulturalnych oraz wzrost umiejętności komunikacyjnych. Spotkanie tych osób, wymiana doświadczeń, prezentacja swoich przedstawień jest dla nich zawsze wielkim przeżyciem – mówi Katarzyna Rokowska-Szyroki, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

W przeglądzie mogą wziąć udział dziecięce, młodzieżowe oraz zespoły teatralne dorosłych działające przy specjalnych ośrodkach wsparcia, szkołach, domach kultury, przy warsztatach terapii zajęciowej, czy związkach osób z niepełnosprawnościami. W programie prócz prezentacji konkursowych przewidziano warsztaty artystyczne, animacje plastyczne oraz sesja zdjęciowa dla każdej z grup.

- To już 9. edycja jednego z najpiękniejszych wydarzeń w Wodzisławskim Centrum Kultury. Przegląd za każdym razem dostarcza nam wielu wzruszeń, uczy ogromnej pokory, integruje osoby pełnosprawne z tymi, którzy na co dzień borykają się z niepełnosprawnościami na różnych poziomach, uwrażliwia na piękno i dobro, pozwala zatrzymać się w refleksji nad własnym życiem i zdrowiem, przełamuje bariery – mówią koordynatorzy wydarzenia.

 

JURY:

Jan Chmiel - aktor, lalkarz, animator teatralnego ruchu amatorskiego, prowadzi zajęcia teatralne z osobami z niepełnosprawnością od 1989 roku. Od 2010 r. pełni funkcję kierownika Warsztatu Terapii Zajęciowej „ Jesteś Potrzebny” działającego przy Bielskim Stowarzyszeniu Artystycznym „Teatr Grodzki”, którego jest współzałożycielem. Były aktor teatrów Ateneum w Warszawie, Teatru Polskiego i Teatru Banialuka w Bielsku-Białej. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, za działalność na rzecz osób z niepełnosprawnością. Nagrodzony przez Prezydenta Bielska-Białej w dziedzinie kultury. Autor nagradzanych scenariuszy. Reżyser widowisk teatralnych, rearlizator projektów kulturalnych, autor i współautor publikacji.  

Piotr Tomaszewski - aktor, lalkarz. Pracował w Białostockim Teatrze Lalek, w Teatrze „Lalka” w Warszawie i w „Banialuce” w Bielsku-Białej od 1990, gdzie zagrał w kilkudziesięciu spektaklach. Pracował przy realizacji programów i spektakli telewizyjnych. Otrzymał nagrody aktorskie indywidualne i zbiorowe. W latach 1988–2009 pracował jako wykładowca w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, gdzie prowadził zajęcia: „świadomość ciała i plastyka ruchu”. Prowadził również zajęcia „techniki komunikacji społecznej” na Uniwersytecie Śląskim Filia w Cieszynie. Wielokrotnie prowadził warsztaty aktorskie z dziećmi i młodzieżą. Posiada honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2007) i brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2017).

Barbara Rau - lalkarka, aktorka Teatru Banialuka z Bielska- Białej oraz instruktor arteterapii w Warsztacie Terapii Zajęciowej „Jesteś Potrzebny” Teatru Grodzkiego. Przygotowuje z młodzieżą niepełnosprawną przedstawienia, a także współpracuje z przedszkolami na terenie Bielska-Białej, prowadząc zajęcia teatralne. Odznaczona brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Otrzymała również Nagrodę Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie teatru. Uznana za szczególne osiągnięcia artystyczne oraz działania na polu edukacji teatralnej przez Sekcję Teatrów Lalkowych ZASP – Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji.

 

RAMOWY PROGRAM IMPREZY*:

  • 9:00 - 11:00 – prezentacje konkursowe
  • 11:00 - 11:30 – warsztaty / animacje plastyczne / sesja zdjęciowa
  • 11:30 - 13:00 – prezentacje konkursowe
  • 13:30 - 14:00 - warsztaty / animacje plastyczne / sesja zdjęciowa
  • 13:30 – 14:30 – obrady jury / konsultacje jurorskie dla instruktorów / sesja zdjęciowa
  • 14:30 - ogłoszenie wyników i wręczenie nagród

W przerwach bufet kawowy dla uczestników w holu głównym WCK (kawa, herbata, słodki poczęstunek).

* program zależy od ilości zgłoszonych uczestników i długości spektakli

 

Dokumenty do probrania: