Telefon: 32 455 48 55

Teatr Szydełko zwycięzcą „Scenki”

Dziecięcy Teatr Szydełko działający w Wodzisławskim Centrum Kultury zachwycił jury na XVI Przeglądzie Teatrów Dziecięcych „Scenka” w Rybniku–Niewiadomiu. Komisja przyznała grupie z Wodzisławia Śląskiego pierwsze miejsce za spektakl „Wojny domowe”.

Konkurencja podczas przeglądu była niemała. W konkursie wzięły udział 22 grupy teatralne i w sumie około 450 uczestników. Szydełko zaprezentowało swój najnowszy spektakl, którego premiera odbyła się w Wodzisławskim Centrum Kultury 18 listopada ubiegłego roku.

- Bardzo się cieszymy z wygranej. Jest to dla nas dowód na to, że to co robimy podoba się widzom jak i ekspertom. Warto dodać, że spektakl, który zaprezentowaliśmy jest całkowicie autorski, a do napisania scenariusza zainspirowało nas samo życie – mówi Dorota Krawczyk, reżyser i instruktor Teatru Szydełko.

W przedstawieniu zagrało 18 młodych aktorów w wieku od 7 do 14 lat. Opowiada on o relacjach rodzinnych i koleżeńskich młodego pokolenia, które nierzadko powodują konflikty i nieporozumienia. Grupa wykorzystuje w nim teksty własne oraz wiersze Danuty Wawiłow, Doroty Gellner, Wandy Chotomskiej i Zygmunta Marka Miszczaka. Spektakl wyreżyserowała Dorota Krawczyk. Za światło i dźwięk odpowiedzialny jest Sebastian Załęski. Autorem muzyki jest zespół Kasia Skiba i Ja. Scenografię wykonali: Aleksander Wilkus, Andrzej Grzesik, Grzegorz Roguski i Dariusz Włoszczyk. Kostiumy uszyły Jadwiga Pławna i Katarzyna Redka. Obsada: Jagoda Nowak, Kinga Olejniczak, Dominika Odrozek, Hania Pisarek, Natalia Przybysz, Oliwia Więcław, Kaja Schmidt, Amelia Strączek, Mikołaj Simiński, Weronika Mitrenga, Karina Zając, Marysia Jarząbek, Agata Borowska, Wanessa Krajewska, Julia Dylich, Julia Tyborowska, Zuzia Jabłońska, Karolina Glaeser.

- Serdecznie gratuluję sukcesu naszemu Dziecięcemu Teatrowi Szydełko prowadzonemu przez Dorotę Krawczyk. Wiem, że przed grupą jeszcze kilka konkursów w tym sezonie artystycznym. Całemu zespołowi życzę, aby każdy z tych konkursów zaowocował nagrodą. Spektakl jest znakomity i kosztował grupę sporo pracy – mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

Teatr Szydełko działa w Wodzisławskim Centrum Kultury w ramach Amatorskiego Ruchu Artystycznego „ARA” od 2012 roku w zmiennym składzie. Ma na swoim koncie pięć spektakli: „Bajka o dwóch królestwach”, „Król Maciuś I”, „Plastusiowy pamiętnik”, „Ludzie i Anioły” oraz „Wojny domowe”.