Telefon: 32 455 48 55

Teatr Szydełko z WCK z nagrodą „Słoneczniki 2022”

kobieta trzymająca słonecznik i dyplomy; obok stojący chłopiec ze statuetką

16 września br. wręczono nagrody pn. „Słoneczniki 2022” portalu czasdzieci.pl za najlepsze inicjatywy kulturalne dla dzieci i młodzieży do lat 14. W kategorii „ruch” decyzją kapituły jurorskiej statuetkę najlepszego odebrał Dziecięcy Teatr Szydełko z Wodzisławskiego Centrum Kultury za spektakl „Paskuda”.

Gospodarzem tegorocznej gali była Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach. Inicjatywy były oceniane w 6 kategoriach. Teatr Szydełko został nominowany w dwóch kategoriach, język oraz ruch i to właśnie w tej drugiej został okrzyknięty najlepszym. W kapitule jurorskiej zasiadły Jowita Hercig - zastępca Naczelnika Wydziału Kultury Urzędu Miasta Katowice, dr Danuta Morańska - doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki (1999, Wydział Pedagogiki i Psychologii, Uniwersytet Śląski w Katowicach), dr n. hum. Agnieszka Pasztak-Opiłka - prezes Centrum Navigare i Stowarzyszenia Promocji Zdrowia i Pozytywnego Rozwoju Navigare, dr Anna Machwic - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, doktor w dziedzinie sztuki: sztuki plastyczne, w dyscyplinie artystycznej: sztuki piękne, kierownik Pracowni Ilustracji w macierzystej uczelni, Agnieszka Karp-Szymańska - Z wykształcenia filolog polski i menadżer kultury. Od przeszło 10 lat związana z branżą internetową, marketingiem internetowym, ale przede wszystkim z tematyką dziecięcą w mediach. Twórca i Prezes Zarządu portalu CzasDzieci.pl, a także założyciel i Członek Zarządu Fundacji Czas Dzieci.

- Statuetka jest dla nas wielkim zaskoczeniem i cieszy tym bardziej, że wśród nominowanych były znakomite instytucje z całego Śląska, które robią imponujące inicjatywy dla dzieci. Obok nas na gali byli obecni twórcy z Opery Śląskiej z Bytomia czy Teatru Dzieci Zagłębia im. Dormana - mówi Dorota Krawczyk, reżyser spektaklu.

Przypomnijmy, że spektakl „Paskuda” ma już na swoim koncie główną nagrodę podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Dziecięcych w Czerwionce-Leszczynach, a 6 października zaprezentuje się publiczności i jury podczas Festiwalu Teatrów Młodych „Dziatwa” w Łodzi.

- Z całego serca gratuluję grupie Szydełko nagrody. Jest to dla mnie budujące i daje ogromne powody do dumy, że zespoły z Wodzisławskiego Centrum Kultury są doceniane w środowiskach artystycznych. Dodam, że dla WCK to wspaniały tydzień, który rozpoczął się informacja o mistrzostwie Europy w balecie Zuzi Wojtowicz z Mirażu, a kończy nagroda główną dla Szydełka. Bardzo gratuluję i życzę dalszych sukcesów - mówi Katarzyna Rokowska-Szyroki, dyrektor WCK.

Premiera spektaklu „Paskuda” Dziecięcego Teatru Szydełko miała miejsce w marcu w Wodzisławskim Centrum Kultury. Pełna wdzięku i uroku historia opowiada o codziennych zmaganiach dorastających dzieci z różnicami damsko-męskimi. "Paskuda" powstała na podstawie inspiracji wierszami Elżbiety Gorzkiej-Kmieć, a scenariusz został stworzony podczas prób przez zespół pod okiem reżysera. W spektaklu grają : Tymoteusz Sokołowski, Jakub Ryszka, Jan Kubica, Mateusz Krawczyk, Kamil Stefaniak, Antonina Kubica, Julia Dylich, Julia Tyborowska, Julia Pająk, Hanna Pisarek, Hanna Pilśniak, Weronika Mitrenga, Kaja Schmidt, Maja Wesołowska, Nikola Gawlas, Lena Węglarz, Nadia Marczak, Natalia Wolska, Wanessa Krajewska, Oliwia Piątkowska, Aleksandra Tobiczyk