Telefon: 32 455 48 55

Teatr Korez z „Mianujom mie Hanka” w WCK

Starsza kobieta na scenie; fragment spektaklu

Porywający, nieoczywisty i wybitny – taki jest spektakl na podstawie tekstu Alojzego Lyski „Mianujom mie Hanka”. W tytułową postać brawurowo wcieliła się Grażyna Bułka, świetna aktorka. Już dziś zapraszamy 22 marca na tę teatralną ucztę do Wodzisławskiego Centrum Kultury.

Grażyna Bułka wcielająca się w postać Świętkowej w arcydzielnym Cholonku według powieści Janoscha, w monodramie Mianujom mie Hanka przedstawia trudną historię dwudziestowiecznego Śląska. Tekst, który napisał Alojzy Lysko, pozwala zrozumieć istotę przywiązania do małej ojczyzny, ale pokazuje też siłę i determinację kobiety raz po raz padającej ofiarą wielkiej historii i polityki. Hanka mierzy się ze wspomnieniami i znakomicie gra na emocjach publiczności.

Muzykę do spektaklu przygotował Stanisław Szydło (również autor opracowania muzycznego do Cholonka), akwarele prezentowane w retrospekcjach bohaterki - Grzegorz Chudy.

Tekst Alojzego Lysko poraża i oczyszcza. Jest prosty, szlachetny i prawdziwy. Mówi o śląskich losach, w których odnajdujemy echa rodzinnych opowieści. Znakomita Grażyna Bułka przekracza granicę aktorskiej kreacji. Za sprawą jej talentu i znakomitego tekstu znów siedzimy przy kuchennym stole i słuchamy mamy, babci lub ciotki, przełykając łzy. A w tle Śląsk. Ziemia przeklęta i święta.

Na scenie: Grażyna Bułka
Reżyseria: Mirosław Neinert
Oprawa muzyczna: Stanisław Szydło
Obrazy: Grzegorz Chudy
Cyfrowe opracowanie i animacja obrazów: Radosław Ragan
Realizacja dźwięku i projekcji: Sergiusz Brożek
Realizacja światła: Izabela Mikrut
Premiera: 21 października 2016
Czas trwania: 75 minut (bez przerwy)

- Ja chyba nigdy w życiu nie zagrałam niczego na zimno, wyłącznie warsztatem. Nie umiem, czy co… Albo mam za duży temperament i za cienką skórę? Ale załóżmy, że bym nawet umiała, to w tym przypadku do głowy by mi to nie przyszło. Mianujom mie Hanka to nie jest rola, to jest moje życie. A życia się nie udaje. - mówi Grażyna Bułka w wywiadzie dla „Dziennika Zachodniego”.

Spektakl powstał we współpracy z Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Spektakl odbędzie się 22 marca o godzinie 18:00. Bilety w cenie 80 zł dostępne w kasie WCK oraz online na www.wck.wodzislaw-slaski.pl/kup-bilet. Kasa WCK jest czynna na pół godziny przed seansami kinowymi oraz imprezami biletowanymi oraz w czwartki od 10:00 do 12:00. W kasie obsługa kart płatniczych: VISA, MasterCard, Maestro, Dinersclub, Discovery oraz obsługa płatności aplikacją mobilną PeoPay. Transakcje bez kwoty minimalnej. Bilety można rezerwować pod nr tel. 32 455 48 55 lub osobiście w sekretariacie WCK. Rezerwacje biletów ważne są przez okres dwóch tygodni. W wypadku nieodebrania rezerwacja zostanie anulowana przez system.