Telefon: 32 455 48 55

Spektakl dla młodzieży @dkleJEŃCY

grupa dziewczyn w sali podczas próby

Wodzisławskie Centrum Kultury zaprasza młodzież w wieku z klas VII-VIII szkoły podstawowej oraz uczniów szkół ponadpodstawowych na spektakl pt. „@dkleJEŃCY” w wykonaniu Teatru Szydło. Przedstawienie skupia się na temacie uzależnienia od Internetu i obecności w mediach społecznościowych oraz zagrożeń płynących z zacierania się granic pomiędzy światem online i offline. Spektakl odbędzie się 5 kwietnia 2023 o godz. 9:00 i 11:30. Po spektaklu przeprowadzone zostaną warsztaty i pogadanka.

Jak czytamy na stronie poświęconej zjawisku FOMO wraz z niezwykłym sukcesem mediów społecznościowych, które dają nam poczucie stałej obecności w życiu naszych przyjaciół oraz znajomych i ciągłego trzymania ręki na pulsie bieżących wydarzeń, zaczęliśmy obawiać się jako społeczeństwo wypadnięcia z obiegu. Przekonanie, że coś ważnego ominie nas dokładnie wtedy, kiedy jesteśmy offline, coraz częściej niepokoi wielu polskich internautów. FOMO może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, ale to nastolatki są na nie szczególnie podatne. Oznacza nic innego jak lęk przed wypadnięciem z obiegu (ang. fear of missing out), nepokój związany z odłączeniem od sieci.

- Jak podaje najnowszy raport FOMO 2022 tylko 6 % młodych ludzi nie doświadcza lęku przed odłączeniem, a co trzecia osoba odczuwa go mocno. Emocje towarzyszące zjawisku uzależnienia od sieci to frustracja, strach, poczucie osamotnienia, a nierzadko panika i agresja. Okazuje się, że wielu młodych ludzi odcina się od świata rzeczywistego, popada w depresję, ma zaburzone relacje z otoczeniem, źle ocenia siebie i innych, nie panuje nad własnym życiem i emocjami. To wszystko skłoniło nas do stworzenia spektaklu @dkleJEŃCY – mówi Dorota Krawczyk, reżyser spektaklu.

W dzisiejszym świecie człowiek staje się coraz bardziej zniewolony. Staliśmy się zakładnikami własnych urządzeń mobilnych, jeńcami przemysłu internetowego. Ludzie ze smartfonem w ręku na ulicy, w autobusie, kawiarni, klubie, szkole, sklepie czy na koncercie to obraz dzisiejszej rzeczywistości. Emotki zastępują prawdziwe emocje, rolki stanowią reakcje na zdarzenia, wartość osoby oceniana jest przez ilość followersów czy subów, szanse na powodzenie w miłości zwiększają się wraz ze wzrostem liczby matchy na portalach randkowych, a siła anonimowości daje społeczeństwu przyzwolenie na bezkarny i okrutny hejt i ocenianie innych. Możemy bez konsekwencji śledzić innych i zaglądać im do prywatnego życia, zwłaszcza, że nieświadomie dajemy na to przyzwolenie wrzucając coraz więcej intymnych treści do Internetu. Staliśmy się społeczeństwem z jednej strony zakompleksionym i niewystarczającym, z drugiej jednak strony wielu popada w skrajny narcyzm, fotografując swoją twarz kilkanaście razy dziennie, oczekując lajków, serduszek i zachwytów w komentarzach. Więcej czasu spędzamy w komunikatorach internetowych i w mediach społecznościowych niż na zwyczajnej rozmowie z bliskimi czy rówieśnikami. Psychologowie i pedagodzy na całym świecie biją na alarm. FOMO staje się poważnym problemem współczesnego świata, o którym należy mówić głośno.

Aktorki z Teatru Szydło po głębokiej analizie problemu postanowiły opowiedzieć o nim w teatralny sposób. Spektakl porusza większość aspektów dotykających patologii internetowych jak anonimowy hejt, alienacja, osamotnienie, agresja, uzależnienie, panika, lęk, niepokój, narcyzm, bezkrytyczne podążanie za wykreowanym ideałem, zaburzenie relacji międzyludzkich, toksyczne związki, nieumiejętność oceny rzeczywistości, zaburzenia osobowości czy depresja. Spektakl dedykowany jest młodzieży, dla której problem uzależnienia od Internetu jest szczególnie bliski i niebezpieczny zarazem.

- Gorąco zachęcam młodzież do przyjścia do WCK i zobaczenia spektaklu @okleJEŃCY. Porusza on temat niezwykle ważny w aspekcie zmieniającej się wokół nas rzeczywistości. Musimy o tym głośno rozmawiać i być świadomi zagrożeń. Sądzę, że przedstawienie jest doskonałym pretekstem i punktem odniesienia dla nauczycieli i pedagogów do rozmowy ze swoimi uczniami - mówi Katarzyna Rokowska-Szyroki, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

Po spektaklu odbędzie się interaktywny warsztat z młodzieżą, którego tematem będzie FOMO i lęk przed odłączeniem. Warsztat może stanowić wstęp do dalszej analizy problemu kontynuowanej w szkole podczas lekcji wychowawczych dla młodzieży.

  • Reżyseria: Dorota Krawczyk
  • Obsada: Laura Berger, Julia Berger, Julia Pająk, Joanna Makuch, Liliana Kaczmarczyk, Amelia Kopiec, Hanna Pisarek, Hanna Pilśniak, Kaja Schmidt, Nadia Marczak, Weronika Mitrenga, Natalia Wolska, Wiktoria Blania, Julia Dylich, Julia Tyborowska, Maria Jarząbek, Wanessa Krajewska, Zuzanna Marek, Aleksandra Tobiczyk
  • Scenografia: Adam Danek, Dariusz Włoszczyk, Mariusz Grudecki
  • Światło: Radosław Bujok
  • Muzyka i dźwięk: Sebastian Załęski

Bilety w cenie: 20 zł do nabycia w kasie WCK. Rezerwacje grupowe: i.sobota@wck.wodzislaw.slaski; 32 4554855 wew. 28. W przypadku wyczerpania miejsc istnieje możliwość prezentacji spektaklu w innym terminie.