Skarbnica etnograficzna - Jak powstał taniec?

Dzisiaj zapraszamy na krótką wycieczkę historyczną. Razem z panią Wandą Bukowską z Zespołu Pieśni i Tańca "Vladislavia" zahaczymy o początki sztuki tanecznej.

SKARBNICA ETNOGRAFICZNA – Jak powstał taniec?

Taniec od pradziejów powstał stworzony spontanicznie przez człowieka z wewnętrznej potrzeby wypowiadania uczuć, za pomocą gestów i ruchów ciała, stał się jednym z przejawów niematerialnej kultury różnych społeczeństw ludzkich. Niezależnie od tego czy wiązał się z magią i wierzeniami, czy stanowił symbol uczuć i emocji, był jednym ze sposobów zaspokojenia potrzeb estetycznych i wyrazem jakichś treści społecznych. Z biegiem stuleci zmienił się, przekształcał, rozwarstwiał i doskonalił. Np. w postaci "tańca towarzyskiego" służył różnym warstwom społecznym jako jedna z form obcowania ludzi między sobą. Z drugiej zaś strony, jako "taniec wyspecjalizowany” stał się sztuką dostępną tylko "wtajemniczonym", długimi ćwiczeniami z techniki tanecznej, figur i ukłonów. Tańczono: Gawota, menueta, kadryla w zamkach, na dworach, w pałacach i w teatrach.
Z biegiem lat pojawiły się inne formy i style tańców towarzyskich. Powstały zespoły tańca towarzyskiego, konkursy, turnieje. Ta forma tańca przestała być elitarną i stała się dostępną dla każdego.

Najstarsza forma tańca pochodzi z bardzo dawnych czasów pod nazwą "taniec artystyczny", a ostatnio taniec klasyczny. Tancerze, po wielu latach ćwiczeń, osiągają najwyższy kunszt taneczny, do baletu wkracza dramaturgia i pojawiają się na scenie słynne spektakle: "Jezioro łabędzie" czy "Dziadek do orzechów". Wszystko to połączone z cudowną muzyką stawia BALET na bardzo wysokim poziomie.

Spośród różnych gatunków tańca (balet, taniec charakterystyczny, taniec wyzwolony, taniec historyczny, kilka odmian tańca towarzyskiego i współczesnego) sporym zainteresowaniem cieszy się taniec ludowy. Jest on przedmiotem badań, stosunkowo młodej dyscypliny ETNO-CHOREOGRAFII. Przywraca do życia w postaci różnego rodzaju rekonstrukcji i opracowań, przez zespoły artystyczne przy pomocy choreografów, jest pokazywany na scenie i chętnie oglądany przez ogromne rzesze widzów na całym świecie. Tańce ludowe określano również mianem folkloru tanecznego. Ten taniec był wykonywany dla własnej, wyłącznie przyjemności, przy nadarzającej się okazji i ludowej muzyce i śpiewie. Tradycyjne ludowe tańce były ściśle powiązane z tradycyjnymi obrzędami, zwyczajami w regionie i znacznie różniły się z innymi regionami. Przedmiot przekazu tańców, piosenek, muzyki i stroju z pokolenia na pokolenie gwarantuje zachowanie dziedzictwa kulturowego w regionie.

W Polsce działa bardzo dużo wspaniałych Zespołów Pieśni i Tańca, które kultywują ludowe tradycje, prezentują tańce swojego regionu i tańce narodowe. Do nich zalicza się i nasz Zespół Pieśni i Tańca "Ziemi Wodzisławskiej" - "Vladislavia". Założyłam go w 1982 roku i za półtora roku będzie obchodził 40-lecie artystycznej działalności. To już trzecie pokolenie, które dba o dziedzictwo kulturowe Wodzisławia Śląskiego - opowiada Wanda Bukowska, instrukotr, mentor z Zespołu Pieśni i Tańca "Vladislavia".

 

#siećzkulturąwdomu #wuceka