Telefon: 32 455 48 55

Przygotowania do sezonu w Kinie Pegaz

Przygotowania do nowego sezonu trwają. Prace remontowe mają miejsce w projektorowni Kina Pegaz, gdzie już jesienią ustawiony zostanie nowy, cyfrowy projektor kinowy. A wraz z nim uruchomione zostanie kino premierowe w Wodzisławskim Centrum Kultury, na które jednostka otrzymała dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Odnowione i odświeżone wnętrze projektorowni, w tym pomalowane ściany, nowe drzwi, kafelki na podłogach oraz wymieniona część oświetlenia, a także pomieszczenie wc z nową armaturą to prace, jakie podjęto. Uruchomienie kina premierowego będzie konsekwencją prowadzonych od kilku lat działań zmierzających do poprawy jakości świadczonych przez WCK usług i wzbogacenia oferty programowej. Jest też wyjściem w stronę mieszkańców, którzy oczekują premier kinowych w mieście. Po remoncie sali widowiskowej z wymianą foteli, zakupie nowoczesnego ekranu kinowego dofinansowanego z dotacji PISF i innych pracach modernizacyjnych, przyszedł czas na zakup cyfrowego sprzętu projekcyjnego.

Przypomnijmy, zadanie pn. „Cyfrowe Kino Pegaz w Wodzisławskim Centrum Kultury” znalazło się w gronie piętnastu projektów wybranych do dofinansowania w ramach pierwszej sesji Programu Operacyjnego „Rozwój kin – cyfryzacja kin”. Zakup cyfrowego sprzętu projekcyjnego pozwoli na uruchomienie kina premierowego w jakości 3D oraz umożliwi skorzystanie z szerokiej oferty wartościowych filmów polskich, europejskich i kinematografii światowej, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku kina polskiego. W ramach dofinansowania placówka otrzymała ponad 117 tysięcy złotych, co stanowi połowę wartości sprzętu projekcyjnego. Pozostałą część wkładu własnego zapewni Miasto Wodzisław Śląski i Wodzisławskie Centrum Kultury.

We wrześniu będzie wiadomo czy WCK uda się pozyskać dofinansowanie z PISF na zakup kilku elementów wyposażenia kina, w tym zewnętrznych kasetonów, projektora Blu-ray i innych urządzeń niezbędnych do przeprowadzenia projekcji kinowych.

Nowy sprzęt pozwoli na jeszcze bardziej efektywne upowszechnianie kultury filmowej, w szczególności poprzez prezentowanie obrazów o wysokich walorach artystycznych oraz podejmowanie działalności edukacyjnej, adresowanej do młodej widowni.

 

 

źródło: Gazeta Wodzisławska