Telefon: 32 455 48 55

Postawili na dobrą artystyczną współpracę

Wodzisławskie Centrum Kultury i zespół „Kokoszyczanki”, podpisali umowę o współpracy, wychodząc z założenia, że twórczy mieszkańcy to dobra promocja dla miasta.

 Ideą przyświecającą współpracy jest szeroko pojęta promocja dobrych inicjatyw kulturalnych i artystycznych nie tylko w mieście, regionie, ale także poza granicami naszego kraju. Ważne jest również tworzenie oferty i klimatu kulturalnego miasta razem z lokalnymi artystami. Umowę, zawartą pomiędzy Wodzisławskim Centrum Kultury a zespołem „Kokoszyczanki”, podpisano z końcem lipca w WCK w obecności Zofii Widenki, inicjatorki założenia wspomnianego zespołu, Joanny Lubańskiej, kierownik zespołu oraz Eugeniusza Chłapka, przewodniczącego Rady Dzielnicy Kokoszyce i Krzysztofa Jarocha, dyrektora Wodzisławskiego Centrum Kultury.

- Chcemy pokazać nie tylko mieszkańcom dzielnicy Kokoszyce, ale całemu miastu i tym, którzy nas odwiedzają, że Wodzisław Śląski ma bardzo dobry potencjał kulturalny, który często rodzi się w lokalnych społecznościach. „Kokoszyczanki” bez wątpienia są zespołem niezwykle twórczym, dbającym o wysoki poziom artystyczny, stąd też zrodził się pomysł nawiązania współpracy i zawarcia naszej umowy. Jestem przekonany, że o korzyściach płynących z tej decyzji przekonamy się już w najbliższej przyszłości – mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

- „Kokoszyczanki” to marka naszej dzielnicy. Od lat grupa mocno angażuje się w promowanie dorobku kulturalnego nie tylko w najbliższym sobie otoczeniu, ale i na zewnątrz. Teraz promocja ta będzie mogła odbywać się na znacznie większą skalę. Co więcej, będziemy mieli wiele okazji ku temu, by innych zainteresować swoją działalnością i, być może, stać się dla nich inspiracją - podkreśla Eugeniusz Chłapek, przewodniczący Rady Dzielnicy Kokoszyce.

 Wydarzeniem, które bezpośrednio wynika z podpisanej umowy, będzie zaplanowana na październik „Kokoszycka jesień – spotkania z twórczością”. Poprzednie edycje imprezy odbywały się we wspomnianej dzielnicy. Tym razem zespół będzie miał okazję pochwalić się pieczołowicie przygotowanym repertuarem na scenie WCK, przed znacznie większą publicznością. - Bardzo cieszymy się z nawiązania współpracy, ona stwarza nam możliwość organizowania, przy wsparciu Wodzisławskiego Centrum Kultury, wielu działań. Jednym z nich będzie organizowana po raz szósty niezwykle ważna dla nas „Kokoszycka jesień” - zaznacza Zofia Widenka, z inicjatywy której grupa powstała. - Zespół tworzą osoby o dobrych głosach, które dobrze słyszą i czują muzykę. Mamy w swoim składzie wspaniałych multiinstrumentalistów. Dzięki temu możemy sięgać po ambitniejszy i ciekawszy repertuar. Nie brakuje nam też zaangażowania i kreatywności i wydaje mi się, że prezentujemy dobry poziom - mówi Joanna Lubańska, kierownik zespołu. - Wyjście do szerszej publiczności wodzisławskiej jest naszym kolejnym celem, który chcemy osiągnąć i myślę, że po podpisaniu współpracy z WCK, to się uda. Okazja ta jest dla nas niewątpliwie motywacją. Cieszymy się z tej współpracy, bo ona otwiera przed nami wiele drzwi. Występ podczas „Kokoszyckiej jesieni” będzie dla nas niesamowitym przeżyciem, bo dane nam będzie zaprezentować się w całej okazałości na profesjonalniej scenie, z fachowym nagłośnieniem i oświetleniem - dodaje.