Telefon: 32 455 48 55

„Pachnący dom” w zasięgu ręki – aromatyczne warsztaty

tabliczki florenckie

W powietrzu czuć już jesień, warto więc wpuścić aromatyczne zapachy do wnętrz własnych domów. Będzie ku temu okazja już 20 października o godz. 17.00 podczas iście pachnącego wydarzenia „Życie w zgodzie z naturą”. Wykład na temat aromaterapii oraz warsztaty z tworzenia ekologicznych tabliczek florenckich z wosku sojowego z olejkami i suszonymi ziołami w ramach cyklu „Tu i teraz” poprowadzi Magdalena Mildner z Centrum Ziołolecznictwa Krasatina.

Tabliczka florencka jest naturalnym, ekologicznym zamiennikiem syntetycznych zawieszek zapachowych do szerokiego zastosowania. Można umieścić ją w szafie, szufladzie, czy zawiesić w każdym pomieszczeniu, by cieszyć się pięknym zapachem. Historia tabliczek florenckich sięga XIII wieku. Wtedy właśnie, z mieszanek kwiatów i ziół, które porastały toskańskie zbocza, wosku i olejków eterycznych powstawały pachnące tabliczki woskowe. Wkładano je do szaf, wieszano w pokojach zapewniając wnętrzom piękny i świeży zapach, który oczyszczał umysł i przynosił spokój duszy. Wykorzystywano głównie lawendę czy rozmaryn, choć czasem sięgano do droższych olejków, jak sandałowy czy kadzidłowy. Dziś możemy wykorzystywać zapachy z całego świata, a także wrócić do ziół rosnących wokół nas.

- Podczas wykładu opowiem, jak wpływają na nas aromaty, jak wykorzystać olejki eteryczne dla duszy i domu. Z kolei warsztaty „Pachnący dom” będą okazją do wykonania tabliczek florenckich z wosku sojowego z olejkami i suszonymi ziołami – mówi Magdalena Mildner, zielarka z pasją, naturopatka i fitoterapeutka. Prowadząca jest absolwentką Instytutu Medycyny Klasztornej w Katowicach. Zioła są jej światem. Wierzy, że siła wypływająca z roślin wspiera organizm w każdym aspekcie życia.

Koszt uczestnictwa w około dwugodzinnych zajęciach to 80 zł (wpłaty przelewem na konto WCK lub w kasie w nieprzekraczalnym terminie 17 października). Zapisy na warsztaty przyjmowane są do 13 października pod adresem i.sobota@wck.wodzislaw.pl. Informacji na temat wydarzenia udzielają pracownicy Działu Projektów i Animacji Kulturalnej WCK (tel. 32 455 48 55 w. 28). Realizacja warsztatów będzie możliwa pod warunkiem zgłoszenia się minimalnej liczby zainteresowanych.