O edukacji poprzez teatr opowiadał gość WCK

Wodzisławskie Centrum Kultury po wakacyjnej przerwie powróciło do cyklu spotkań, których bohaterami są pasjonaci z różnych dziedzin. 7 października w ramach wydarzenia „COOLturalny gość WCK” zaproszenie przyjął Bartłomiej Miernik, reżyser, pedagog teatru, założyciel Fundacji Banina, która poprzez swoje działania nie pozwala nam patrzeć na świat obojętnie.

Wiele ważnych, mądrych i potrzebnych słów padło tego dnia w Wodzisławskim Centrum Kultury. Między innymi o sensie edukacji poprzez teatr, o inspirującej współpracy z młodymi twórcami, o spektaklach, dla których najważniejszy jest temat, o potrzebie reagowania na to, co dzieje się dookoła nas i o spotkaniu z wodzisławskimi uczniami opowiadał Bartłomiej Miernik. Spotkanie to było kontynuacją tego, co na scenie WCK działo się wcześniej. Uczniowie z wodzisławskich szkół mieli bowiem okazję uczestniczyć w spektaklu „Kolorowa, czyli biało-czerwona” wyreżyserowanym przez Bartłomieja Miernika oraz wziąć udział w warsztatach. Ta teatralna konwencja pozwoliła im zmierzyć się m.in. ze stereotypami, z hasłami takim jak: patriotyzm, nacjonalizm, pozwoliła poznać siłę manipulacji oraz przekonać się, jak łatwo można ulec dezinformacji i jak trudno dokonać świadomych wyborów.

- Manipulacja jest bardzo prosta. Nie dziwię się, że młodzież daje się w wciągnąć w to, co dzieje się podczas spektaklu. Zresztą, gdybym był w ich wieku, pewnie też postąpiłbym tak samo. Ważne, żeby młodzi ludzie uświadomili sobie i poznali techniki manipulacji. I to temu tematowi poświęcamy warsztaty, które zawsze odbywają się po spektaklu „Kolorowa, czyli biało-czerwona” - akcentował reżyser. - Potrzeba grania tego spektaklu jest nadal ogromna. W Wodzisławiu Śląskim wystawiliśmy go już po raz 304 - dodawał.

 

- To było ważne wydarzenie kulturalne, edukacyjne i społeczne. Wartości, jakie niosło ze sobą, są nie do przecenienia. Jestem przekonany, że dało wiele do myślenia jego uczestnikom i przyczyni się do budowania prawdziwie obywatelskich postaw – dodaje Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

Warto zaznaczyć, że Fundacja Banina zajmuje się nowoczesną edukacją poprzez teatr, a skupieni w niej pedagodzy teatru pracują głównie z młodzieżą w szkołach, zapraszając do rozmów na tematy istotne. Prócz przedstawień edukacyjnych prezentują spektakle skierowane także do widzów dorosłych.

 

Galeria