Telefon: 32 455 48 55

Miesiąc podwodnych przygód z WCK

Czy podwodny świat skrywa jakieś tajemnice? Nie przed uczestnikami Akcji Lato z Wodzisławskim Centrum Kultury. Przepłynęliśmy go wzdłuż i wszerz, zajrzeliśmy w morskie głębiny, spotkaliśmy niecodzienne stworzenia. A wszystko to w wakacyjnej i radosnej atmosferze.

Lipiec z WCK obfitował w ciekawe zajęcia, których tematyka, w myśl przyświecającego nam hasła „Odkryj z nami podwodny świat”, oscylowała wokół wody. Były więc warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy tworzyli ośmiornice w spódnicy i mieszkające w morskiej toni stworki. Dla tych z teatralnym zacięciem przygotowaliśmy warsztaty bazujące na twórczości Elżbiety Gorzkiej-Kmieć, w których trzeba było wykazać się nie tylko umiejętnościami manualnymi, ale także odrobiną kunsztu aktorskiego. Nie zapomnieliśmy też o tych, którzy w tańcu czują się jak ryba w wodzie. Z myślą o nich odbyły się zajęcia taneczne z instruktorką zespołu Miraż. Na brak ruchu nie mogli też narzekać uczestnicy zajęć plenerowych – tu prym wiodły festyny na wodzisławskim rynku, zorganizowane z Małopolskim Centrum Profilaktyki, podczas których uczestnicy poznali zagrożenia związane z uzależnieniami, a o tym, jak bezpiecznie spędzać wakacje, edukowali mundurowi z Powiatowej Komendy Policji w Wodzisławiu Śląskim. Zadbaliśmy także o wakacyjny relaks uczestników, umożliwiając im stworzenie masek do spania, mydełek i kul do kąpieli. Dzięki spotkaniu z pisarką i podróżniczką Katarzyną Szulik, młodzi wodzisławianie wyruszyli w podróż dookoła świata, pełną ekscytujących przygód, pięknych miejsc i niespotykanych zwierząt. Morskie znaleziska, m.in. muszelki i kamyczki, posłużyły dzieciakom do wykonania wakacyjnych dekoracji - kuferków na skarby, ramek na zdjęcia, a także biżuterii. Świetną okazją do zabawy było spotkanie z maluszkami – najmłodszymi uczestnikami naszej akcji w wieku od dwóch do czterech lat.

Wuckowa Akcja Lato, oprócz wyśmienitej zabawy, oferowała też swoim uczestnikom nabycie praktycznych umiejętności. Tak było podczas warsztatów szycia z Wodzisławskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Pod czujnym okiem prowadzących z Klubu Wolontariusza i Klubu Krawieckiego dzieciaki ćwiczyły precyzję w wycinaniu krawieckich szablonów i cierpliwość w nawlekaniu igły, by finalnie cieszyć się z własnoręcznie wykonanych maskotek i toreb z morskim motywem. Woda była także pretekstem do poruszenia ważnej kwestii w temacie właściwego gospodarowania i ochrony jej zasobów. Pomógł nam w tym Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta, którego przedstawicielki tłumaczyły dzieciom, jak same mogą oszczędzać wodę i dbać o jej zasoby oraz wręczały materiały promocyjne w postaci bidonów i worków.

Słodkim akcentem zajęć w WCK były pyszności ufundowane przez firmę Mieszko.

W warsztatach i festynach, zrealizowanych w lipcu w WCK, wzięło udział około 400 dzieciaków. Z kolei z oferty Kina Pegaz, w którym znalazło się wiele dziecięcych hitów, m.in.: „Buzz Astral”, „Kapitan Nova”, „Foki kontra rekiny”, czy „DC Liga Super-Pets”, skorzystało ok. 760 osób.

- Lipcowa Akcja Lato dobiegła końca, ale nie zwalniamy tempa i już dziś zapraszamy na sierpniowe seanse dla dzieci i młodzieży do Kina Pegaz, a także na cykl niedzielnych koncertów pn. „Letnie Muzykownie” – zachęca Katarzyna Rokowska-Szyroki, dyrektor WCK.