Telefon: 32 455 48 55

Marcin Giba i jego „Podniebne Obrazy” w WCK

Marcin Giba

Na ziemskie okazałości patrzy z dystansem. To swoiste spojrzenie i obrazy, jakie są jego efektem, zyskały uznanie w świecie fotografii, a jemu samemu pozwoliły wrócić do korzeni pracy twórczej. Z Marcinem Gibą, wszak o nim mowa, fotografem z ponad dwudziestoletnim stażem, autorem „Podniebnych Obrazów” spotkamy się 23 maja o godz. 19:00, w ramach wydarzenia „COOLturalny gość WCK”.

Jak wygląda świat z góry? Jakim bogactwem form, skojarzeń i emocji może inspirować? Czy ma w sobie wizualny potencjał? Tego z pewnością dowiecie się podczas spotkania z autorem fotografii najczęściej nagradzanych w 2019 roku, laureatem wielu prestiżowych konkursów, w tym: Sony World Photography Awards 2022, MonoVisions Photography Awards 2021, Chromatic Photography Awards 2021, Px3 Prix de la Photographie. Rzecz jasna, nie sposób wymienić tu wszystkich imponujących osiągnięć autora z okazałej listy wyróżnień. Wypada jednak dodać, że Marcin Giba jest dyrektorem artystycznym Rybnickiego Festiwalu Fotografii - jednego z najstarszych festiwali fotografii w naszym kraju.

Rybniczanin ukończył Instytut Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opavie z tytułem magistra sztuki w dziedzinie fotografii. Zawodowo zajmuje się fotografią komercyjną. Odskocznię od fotograficznej codzienności znalazł w fotografii dronowej. Eksplorując najbliższe sobie otoczenie, tworzy niepowtarzalną, absolutnie autorską, artystyczną wypowiedź. Z zamiłowania do inscenizacji, do natury i jej wielowymiarowości, z umiejętności dostrzegania w przypadkowych szczegółach konkretnych kształtów, ze swoistej gry skojarzeń zrodziły się cztery cykle, ujęte w szeroko nagradzanych „Podniebnych Obrazach”. I to one staną się tematem wiodącym majowego wydarzenia w Wodzisławskim Centrum Kultury. Choć naturalnie, nie jedynym.

Jeśli chcesz stanąć oko w oko z niewątpliwie wrażliwym, uważnym i zdolnym fotografem oraz zachwycić się fotografią wysokich lotów, zarezerwuj czas na poniedziałkowy wieczór, 23 maja. Zaczynamy o godz. 19:00. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

fot. Marcin Giba z cyklu "Człowiek na ziemi"

fot. Marcin Giba "Turkusowe jezioro"