Opis filmu: Kameralne studium psychologiczne, poetycka opowieść o samotności, a jednocześnie zbiorowy portret Polaków końca lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Dwoje przypadkowych podróżnych spotyka się w przedziale sypialnym. Subtelna gra ich emocji – od wzajemnej niechęci do pozbawionej perspektyw bliskości – rozgrywa się na tle stłoczonego w pociągu ludzkiego mikrokosmosu. Pomysł na film podsunęło życie: Jerzy Kawalerowicz jechał kiedyś nad morze w damskim przedziale sypialnym z przeżywającą kryzys kobietą, która przez noc opowiedziała mu historię swojego życia. Reżyser, szukając najlepszego sposobu na filmową wersję tej opowieści, postanowił umieścić niemal całą akcję w pociągu.
Trwa ona tyle, ile kurs nocnego ekspresu na Hel, a bohaterami są stłoczeni w jego ciasnych wnętrzach pasażerowie.
Cykl Krótka Historia Polskiego Kina zaznajamia widzów z polską klasyką filmową na dużym ekranie. Pokazywane tytuły ukształtowały obraz polskiego kina w latach 60. i 70. XX wieku. Są to arcydzieła polskiej kultury w wersji odrestaurowanej cyfrowo. Przed każdą z projekcji widzowie zobaczą wstęp w formie wykładu wideo z prezentacją sylwetki twórcy/twórczyni, wprowadzający w tematykę dzieła, przybliżający realia polityczno-społeczne jego powstania.
Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych. Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Seans: 15 III 19:00 - Środa „Pociąg” – Kino Konesera [dramat, +15, 93 min.]
Bilety: 16 zł normalny, 14 zł ulgowy (dzieci od lat 3, uczniowie, studenci do 26 roku życia oraz emeryci i renciści) dostępne w kasie Wodzisławskiego Centrum Kultury oraz online: https://biletyna.pl/film/Pociag/Wodzislaw-Slaski
Kasa kina będzie otwarta na pół godziny przed seansem.
Źródło opisu filmu i grafik: Stowarzyszenie Kin Studyjnych