Telefon: 32 455 48 55

Klub Młodych Odkrywców nagrodzony

Antoni Duda, instruktor „Klubu Młodych Odkrywców" i „Legomaniaków" działających m.in. w Wodzisławskim Centrum Kultury otrzymał prestiżową nagrodę w konkursie „Badacze KMO” przyznaną przez komisję z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Projekt „Inteligentny dom ze stacją monitorowania stanu powietrza" uzyskał grant na jego realizację oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Partnera Strategicznego Programu, Polsko-Amerykańską Fundację Wolności o wartości 1500 zł.

Była to druga edycja konkursu, a zainteresowanie okazało się dwukrotnie wyższe, niż w zeszłym roku. Konkurs rozpoczął się w październiku. Wzięły w nim udział Kluby Młodych Odkrywców z całej Polski. Antoni Duda na co dzień prowadzi zajęcia w Wodzisławskim Centrum Kultury oraz w ramach Akademii Technicznej Małolata w Rybniku, gdzie powstał zwycięski projekt. W ramach jego pracowni odbywają się zajęcia z majsterkowania, budowy i programowania robotów Lego Mindstorms, Edison, Otto oraz inne platformy w oparciu o sterownik Arduino, lekcje programowania w środowiskach: Scratch, Javascript, Java, Python w ramach projektu CoderDojo, czy zajęcia z eksperymentowania w ramach Klub Młodego Odkrywcy. Spotkania skupiają się na takich zagadnieniach jak robotyka, mechatronika, elektronika, elektrotechnika, fizyka, automatyka i informatyka. Skierowane są do dzieci i młodzieży w wieku od 7 lat. Dzieci samodzielnie pracują pod okiem instruktora. Idea, która przyświeca Akademii Technicznej Małolata to "Słyszałem i zapomniałem, widziałem i zapamiętałem, zrobiłem i zrozumiałem.", czyli nauka poprzez doświadczanie.

- Cieszę się, że mamy w Wodzisławskim Centrum Kultury zajęcia prowadzone przez Antoniego Dudę. Gratuluję mu sukcesu i życzę kolejnych. Zapraszam też wszystkie dzieci w wieku szkolnym do dołączenia do naszych sekcji „Legomaniacy” i „Klub Młodych Odkrywców” – mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor WCK.

 Oficjalne przyznanie nagród odbyło się 16 listopada podczas otwarcia VII Forum KMO. Tego samego dnia, podczas Giełdy Pomysłów, wszyscy uczestnicy Forum mogli spotkać się ze zwycięzcami, podyskutować o projektach oraz dowiedzieć się jak można do nich dołączyć. Klub Młodych Odkrywców wzbogacił się o zestawy "Raspberry Pi", sprzęt elektroniczny do projektu "Inteligentny dom", profesjonalny laboratoryjny zasilacz regulowany i przystawkę oscyloskopową. KMO wzbogacił się również o zestaw Lego - "Energia odnawialna", a pracownia robotów wzbogaciła się o mBota. Akademia Techniczna Małolata otrzymała również robota Skriware do testów.

 - Zachęcam wszystkie chętne dzieci do dołączenia na nasze zajęcia. Gwarantuję, że nauka o otaczającym nas świecie w naszym wydaniu będzie dla każdego młodego odkrywcy i wynalazcy nie tylko ciekawym doświadczeniem, ale również świetną zabawą – zapewnia Antoni Duda, właściciel Akademii Technicznej Małolata.

Zajęcia w Wodzisławskim Centrum Kultury odbywają się w każdy poniedziałek o godz. 16:00 i 17:00. Zapisać można się bezpośrednio u instruktora zajęć. Wszystkie szczegóły znaleźć można na stronie www.wck.wodzislaw-slaski.pl. Prócz regularnych spotkań Antoni Duda organizuje wycieczki dla dzieci, pikniki, zajęcia feryjne i wakacyjne. Jest również twórcą i pomysłodawcą konkursu dla legomaniaków, odkrywców i wynalazców „YETI – Young Explorer, Technican, Inventor” organizowanego od 4 lat w Rybniku i Wodzisławiu Śląskim. Wodzisławska edycja odbędzie się 23 lutego 2019 r. Wszystkie szczegóły znajdują się na stronie Wodzisławskiego Centrum Kultury oraz w mediach społecznościowych.