Kawa w centrum zainteresowania

Do pełnego tajemnic i smaków świata kawy zaprosił smakoszy Tymoteusz Cieciera z Pracowni Kawy Kawowski, który 4 marca w Wodzisławskim Centrum Kultury był bohaterem kolejnej odsłony wydarzenia „COOLturalny gość WCK”.

Pasjonat podzielił się ze słuchaczami wiedzą teoretyczną i praktyczną na temat energetycznego napoju. Opowiedział o jego historii, przedstawił bogatą w ciekawostki prezentację. Szczegółowo opowiedział o procesie wypalania ziaren kawy, wspominał o jej wadach i zaletach dla naszego organizmu. - Okazuje się, że najwięcej kawy spożywają mieszkańcy Skandynawii, a przodują w statystykach Norwegowie – mówił Tymoteusz Cieciera. - Każdy sposób palenia kawy umożliwia wydobycie z ziaren rożnych właściwości. Należy zapamiętać, że im ciemniejsze wypalenie, tym mniejsza zawartość kofeiny, im jaśniejsze wypalenie, tym wyższa kwaskowatość. Posmak goryczy zwiększa się wraz ze stopniem wypalania, a naturalne aromaty zanikają. Dlatego też zachęcam do wypróbowania wszystkich wariantów, aby wybrać ten jeden, idealny w smaku dla siebie – akcentował.

Po sporej dawce teoretycznej wiedzy podczas spotkania w Wodzisławskim Centrum Kultury przyszła kolej na tzw. cupping, czyli degustację kawy, podczas której Tymoteusz Cieciera z pasją opowiadał o smakach, aromatach i rodzajach jej przyrządzania. Kto miał ochotę mógł skosztować prawdziwego, intensywnego espresso, cappuccino, americano czy też kaw zaparzanych w alternatywny sposób. - Dość grubo zmieloną kawę wsypujemy do filtra i zalewamy zagotowaną wodą o temperaturze powyżej 80 stopni. Kawę należy zalewać bardzo powoli, należy przemieszać zmieloną kawę tak, by wszystkie drobiny mogły się jednakowo zaparzyć – tłumaczył podczas prezentacji. Jak zapewniali degustatorzy, każdy łyk i każdy rodzaj przyrządzonej kawy smakował znakomicie. Pasjonat zaś podkreślał, że nie tylko dobór kawy, ale i sposób podania, jak i towarzystwo, w którym się nią delektujemy, mają spore znaczenie dla ogólnych doznań.

- Kolejne ze spotkań z COOLturalnym gościem WCK spotkało się z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem jego uczestników. Wzięli w nim udział mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego i okolicznych miejscowości oraz przedstawiciele branży gastronomicznej. Był to dobrze i pożytecznie spędzony czas – zapewnia Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

Jak przyrządzić kawę w domu? O tym szczegółowiej dowiedzieć się można będzie już wkrótce, w ramach warsztatów z parzenia kawy, jakie z udziałem Tymoteusza Cieciery z Pracowni Kawy Kawowski odbędą się w Wodzisławskim Centrum Kultury. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej: www.wck.wodzislaw-slaski.pl i profilu na Facebooku.