Filmowe podróże cz.2

Przed Wami kolejna propozycja filmowej podróży. Tym razem polecamy piękne kadry z górskiej wioski na Bałkanach. Poruszająca opowieść o życiu w zgodzie z naturą, którą pokocha każde pokolenie czyli „Kraina miodu”.

Film składa się z szerokich kadrów i zachwycających, odważnych ujęć. Surowy, a jednocześnie delikatny obraz kruchej równowagi między ludzkością a przyrodą, stanowi kolejny dowód na błyskawicznie zanikający styl życia oraz imponującą siłę pewnej niezwykłej kobiety.

50-letnia Hatidze mieszka ze schorowaną matką. Nie mają dostępu do prądu ani bieżącej wody. Kobieta utrzymuje się z produkcji miodu. Nie wykorzystuje jednak pszczół, respektując przyrodę i zasadę „połowa dla mnie, połowa dla was”. Pewnego dnia do jej okolicy wprowadza się wielodzietna rodzina. Nowi sąsiedzi również zaczynają hodować pszczoły, ale szacunek zastępuje twardy biznes i maksymalna eksploatacja. Czy Hatidze uda się zmienić ich podejście? Tym bardziej, że jeden z chłopców jest wyraźnie pod jej wrażeniem…

„Kraina miodu” zdobyła liczne nagrody na całym świecie, w tym aż trzy na festiwalu w Sundance (m.in. główną Nagrodę Jury) oraz cztery na 16. Millennium Docs Against Gravity, m.in. Nagrodę Banku Millennium. Film był macedońskim kandydatem do Oscara.

 

#siećzkulturąwdomu #kinopegaz #wuceka #zostańwdomu #wodzisławskiecentrumkultury

 

Źródło: Against Gravity