Telefon: 32 455 48 55

Czas na finał inicjatyw lokalnych

Dobiegają końca przedsięwzięcia realizowane w ramach projektu „Inicjatywy lokalne w Wodzisławiu Śląskim z Wodzisławskim Centrum Kultury”. Wodzisławskie Centrum Kultury pozyskało na te zadanie środki z Narodowego Centrum Kultury z Programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2018.

We wrześniu i w październiku na warsztatach spotykali się mieszkańcy Radlina II, gdzie realizowane były dwa projekty: „Dzieci mają korzenie – opowiedz mi o nich” oraz „Baw się z nami seniorami – wspólnie odkryjmy dziecięce zabawy naszych babć i dziadków”. Pierwszy z nich miał na celu umożliwienie uczestnikom zdobycia podstawowej wiedzy o sztuce fotografowania. Ale nie tylko. Była to okazja do międzypokoleniowej wymiany doświadczeń, wspomnień, a także poznania historii danego miejsca i zamieszkujących go ludzi. Jak kiedyś wyglądała okolica, w której żyjemy obecnie? Jacy byli wtedy ludzie, czasy? Na te pytania młodym uczestnikom odpowiadali starsi mieszkańcy dzielnicy Radlin II, którzy dzielili się nie tylko wiedzą, ale także fotografiami z tamtych lat. Nie zabrakło również pleneru fotograficznego, podczas którego dzieci wcieliły się w poszukiwaczy dobrych kadrów i miejsc ze starych fotografii. Pożółkłe zdjęcia były także punktem odniesienia dla współczesnego obrazu rzeczywistości.

Potencjał i doświadczenie seniorów wykorzystany został również podczas realizacji drugiego projektu „Baw się z nami seniorami”. W ruch poszły skakanki, kapsle, obręcze, gumy do skakania, piłki i wiele innych akcesoriów niezbędnych do tego, by świetnie się bawić bez komputerów czy telefonów. Dzieci same wykonywały niektóre z atrakcji. Szczególnym powodzeniem cieszyły się gry planszowe i terenowe. Radość z odkrywania gier i zabaw babć i dziadków i międzypokoleniowa integracja to jedne z celów przyświecających inicjatywie.

Zwieńczeniem obu projektów realizowanych w wodzisławskim Radlinie II będzie spotkanie 14 listopada o godz. 15:30 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3. Finał będzie nie tylko okazją do podsumowania dotychczasowych działań, ale także do wspólnej zabawy i wręczenia drobnych upominków.

Z kolei w dzielnicy Kokoszyce mieszkańcy postawili na szeroko pojętą sztukę. Inicjatywa „Kokoszycka kuźnia talentów” miała na celu pobudzenie aktywności kulturalno-społecznej mieszkańców dzielnicy Kokoszyce poprzez organizację warsztatów plastycznych, muzyczno-choreograficznych, florystycznych oraz poświęconych dziedzictwu kulturowemu. Radość tworzenia sprzyjała integracji lokalnego środowiska, wyjściom w plener, a także zacieśnianiu więzi międzypokoleniowych. Efekt pracy uczestników inicjatywy można będzie podziwiać 9 listopada o godz. 18:00 w Wodzisławskim Centrum Kultury. Wystawa stworzonych podczas warsztatów plastycznych i florystycznych prac oraz występy artystyczne to główne punkty programu.

Koordynatorów pięciu inicjatyw realizowanych z WCK czeka jeszcze jedno spotkanie. 19 listopada o godz. 18:00 w WCK odbędzie się konferencja podsumowująca poszczególne działania, które odbyły się w ramach „Inicjatyw lokalnych w Wodzisławiu Śląskim”. Oprócz trzech wspomnianych wyżej projektów, przypomnimy sobie, jakie zadania podejmowane były w trakcie realizacji zadań „Smoki w mieście” i „Bliżej siebie”.

- Realizacja projektu pozwoliła na organizację ciekawych przedsięwzięć kulturalno-społecznych wraz z mieszkańcami wodzisławskich dzielnic. Współpraca ta pozwoli tworzyć jeszcze lepszą ofertę naszej placówki - mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.