Telefon: 32 455 48 55

Arkady Barszcz o repertuarze Pegaza

mężczyzna trzymający kamerę

O repertuar Kina Pegaz na sierpień zapytaliśmy Arkadego Barszcza, kinooperatora na co dzień pracującego w Wodzisławskim Centrum Kultury. Które seanse w wodzisławskim kinie poleca szczególnie? Przeczytacie niżej.

Redakcja: Miejskie jednostki współtworzą Akcję Lato, bogaty program atrakcji dla dzieci, ale i dorosłych, właśnie na letnie miesiące. Nie inaczej jest w przypadku Wodzisławskiego Centrum Kultury i funkcjonującego w nim Kina Pegaz. Ostatnim razem pytałam Cię o to, co szczególnego polecasz w pierwszy z wakacyjnych miesięcy. Teraz nie mogę nie zapytać więc o miesiąc nr 2.

Arkady Barszcz: Druga część Akcji Lato w Kinie Pegaz… W sierpniu mamy do zaoferowania wiele ciekawych filmów dla najmłodszych, jak i dla dorosłych. Na początku miesiąca jeszcze będzie można nadrobić hity z końcówki lipca, czyli filmy „Elvis”, „A oni dalej grzeszą, dobry Boże!”, „Pamiętniki Tatusia Muminka” i „DC Liga Super-Pets”. W Wakacyjnym Kinie Dzieci polecam szczególnie „Ogliki”. Rodzina tytułowych smoków szuka nowego domu. Trafia do przepięknej, spokojnej wioski Cuchniewo, która ma problem z lokalnym wysypiskiem śmieci. Wszystko składa się znakomicie, bo Ogliki żywią się śmieciami i mieszkają na śmietniskach. Wspaniała animacja o empatii, rodzinie i miłości oraz o tym, że dla każdego na tym świecie znajdzie się misja do spełnienia. „Niezgaszalni” to animacja o strażakach i ich niebezpiecznej pracy. Film o marzeniach, wytrwałości w dążeniu do celu, odwadze, pokonywaniu stereotypów i wzruszającej relacji córka-ojciec. To trzeba zobaczyć. Prawdziwą petardą, a nawet erupcją wulkanu, będzie premiera animacji „Kurozając i zagadka chomika ciemności”. Uzależniony od przygód pół kurczak a pół zając walczy o miłość i akceptację, mimo swojej inności. Film ma znakomity klimat przypominający produkcje z serii o przygodach Indiany Jonesa oraz innych przedstawicielach Kina Nowej Przygody. Osobiście nie mogę doczekać się seansu. Miłośnicy kosmosu i UFO koniecznie muszą obejrzeć zwariowaną animację pt. „Kosmiczna przygoda Allana”. Główny bohater wchodzi w relację z obcymi i musi im pomóc w starciu ze złymi ludźmi. Przesłaniem filmu są tolerancja, równouprawnienie i brak dyskryminacji. Przyjaźń, która nie zna różnicy wieku, koloru skóry i pochodzenia. Dla dorosłych polecam seanse „Zbrodnie przyszłości” Davida Cronenberga - produkcja miała premierę w Cannes. W niedalekiej przyszłości ludzie doświadczają syndromu przyspieszonej ewolucji. Aby odnaleźć się w nowej, zdominowanej przez technologię rzeczywistości, muszą przekształcać nie tylko swoje umysły, ale także ciała, by nadążały za wymogami czasów. Zapowiada się na mroczne kino science fiction z nutką filozofii. Na ekranie zobaczymy Viggo Mortensena i Kristen Stewart. „Każdy wie lepiej” to polska komedia obyczajowa z Joanną Kulig, Michałem Czarneckim, Grażyną Szapołowską i Andrzejem Sewerynem. Za scenariusz odpowiada Krzysztof Rak, który jest gwarancją dobrego kina. Wcześniej jego teksty zamieniały się w takie hity jak: „Bogowie” i „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”. Sam film opowiada o parze zakochanych, którzy stają się celem intrygi najbliższych. Ich związek zostaje wystawiony na próbę, gdy zaczynają się do niego wtrącać ich rodzice oraz byli partnerzy. Dwie rodziny wiele różni, ale mają jeden cel - rozbić związek Ani i Grześka. 

Jest sierpień, jest i kolejna premiera w Kinie Pegaz. Tym razem brytyjski komediodramat “Powodzenia, Leo Grande” z Emmą Thompson w roli głównej. O czym i dla kogo to film? 

Arkady Barszcz: „Powodzenia, Leo Grande” zapowiada się na idealny komediodramat w brytyjskim wydaniu. Nancy Stokes, emerytowana nauczycielka i wdowa, przez całe życie miała tylko jednego partnera - swojego męża. Zamknięta w świecie kompleksów i ukrywanych pragnień postanawia przeżyć przygodę z młodym, przystojnym Leo Grande. Dzięki nowej relacji Nancy zaczyna akceptować swój wiek i ciało, co pomaga jej przezwyciężyć kryzys. Film niby skierowany jest dla troszkę starszych widzów, ale tematyka akceptacji samego siebie i cieszenia się z życia nie zna wieku i jest problemem uniwersalnym, z którym mierzą się również młodzi ludzie. Zapraszam wszystkich gorąco na seanse. Wisienką na torcie z pewnością będzie Emma Thompson, znakomita brytyjska aktorka, której zadziorne poczucie humoru nigdy nie stępiało, a sama prywatnie posiada ogromną ilość pozytywnego dystansu do swojego wieku i otaczającej nas rzeczywistości. Obejrzenie jej ponownie na ekranie kinowym to będą prawdziwe przywilej i przyjemność. 

Jest też polski akcent w sierpniowym repertuarze Pegaza, a mianowicie obraz “Na chwilę, na zawsze” z unoszącymi się na fali popularności Pawłem Domagałą i utalentowanym aktorem młodego pokolenia, Tomaszem Włosokiem. 

Arkady Barszcz: „Na chwilę, na zawsze” to ciekawa propozycja rodzimej kinematografii. Główna bohaterka to młoda i utalentowana dziewczyna, która odnosi ogromne sukcesy w branży muzycznej. Sytuacja zmienia się, kiedy pod wpływem alkoholu wokalistka powoduje wypadek samochodowy. Ląduje w ośrodku terapii i leczenia uzależnień, gdzie zostaje zmuszona do pracy społecznej. Film wydaje się bliski sercu Pawła Domagały, ponieważ napisał do niego również scenariusz. Za reżyserię odpowiada Piotr Trzaskalski, którego wcześniejsze dzieła warto znać. Szczególnie cenię w jego filmografii genialny i wzruszający „Edi” z Henrykiem Gołębiewskim oraz „Mój rower” z Arturem Żmijewskim. „Na chwilę, na zawsze” jest mocno reklamowany i stanowi idealną propozycję na wakacje. Lekkie kino z poważnym tematem w tle.

W Kinie Konesera w sierpniu wyświetlimy natomiast…

Arkady Barszcz: Na początku miesiąca Pegaz wyświetli intrygujący dramat z elementami fantastyki pt. „Yang”. Główny bohater filmu próbuje przywrócić do życia ukochanego towarzysza swojej córki i odkrywa, że android Yang ma swój sekretny dysk wspomnień. W filmie występuje znany i lubiany Colin Farrell. „Margot i Alma” to lekka i wzruszająca komedia z nutką dramatu o marzeniach oraz przyjaźni. Główne bohaterki chodzą razem na castingi. Ich wyjątkowa relacja zmienia się, kiedy obie dostają angaż w sztuce znanej reżyserki. Problem polega na tym, że jedna z nich jest główną aktorką, a druga jest jej zastępczynią. Jak to przełoży się na ich więź? Po odpowiedź zapraszam do naszego kina. Prawdziwą ucztą kinomana będzie seans filmu dokumentalnego „Ennio” o jednym z najsłynniejszych kompozytorów filmowych w historii, czyli Ennio Morricone. Prześledzimy jego największe sukcesy, pamiętne melodie oraz proces twórczy. Hołd złożony mistrzowi. Warto zagłębić się w genialny umysł Morricone. Na koniec miesiąca proponujemy w Pegazie „Niewiniątka”, thriller z dziećmi w rolach głównych. Ida przeprowadza się z mamą i siostrą do nowego miasteczka, gdzie poznaje rówieśników z sąsiedztwa i z czasem odkrywa, że z nowymi przyjaciółmi łączy ją wyjątkowa i niebezpieczna więź. Zapowiada się na mocne kino. 

Czy mógłbyś na koniec przypomnieć naszym czytelnikom, gdzie można nabyć bilety na poszczególne seanse w Kinie Pegaz?

Arkady Barszcz: Bilety do kina i na inne wydarzenia kulturalne w WCK można nabyć online (przez naszą stronę internetową lub bezpośrednio w Biletynie) oraz w kasie WCK - zawsze 30 minut przed każdym seansem lub w określonych godzinach funkcjonowania kasy. 

Arkady, dziękuję za rozmowę i Twoje bardzo ciekawe polecenia. 


Dziękuję. Widzimy się na seansach.


Rozmawiała Klaudia Bartkowiak