Telefon: 32 455 48 55

ARA zaplanowała nowy sezon - rozmowa z Dorotą Krawczyk

kobieta z mikrofonem

Wraz z początkiem jesieni startuje nowy sezon działalności działającego w Wodzisławskim Centrum Kultury Amatorskiego Ruchu Artystycznego ARA. O rozbudowanej ofercie ARY, zbliżającej się rekrutacji na zajęcia, pozostałych planach na nadchodzące miesiące, ale i o tym, czego Ruch dokonał w sezonie minionym opowiada Informatorowi Dorota Krawczyk.

Redakcja: W ostatniej mojej rozmowie z dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury Katarzyną Rokowską-Szyroki powiedziałam, że jesień od zawsze kojarzy mi się z Amatorskim Ruchem Artystycznym i rozpoczęciem “arowskich” zajęć. Zadam Ci to samo pytanie, co dyrektor. Czy Twoim zdaniem ARA jest dobrze przygotowana do rozpoczęcia nowego cyklu swojej aktywności?

Dorota Krawczyk: Co roku jesteśmy przygotowani do nowego sezonu, pełni nowej energii po wakacyjnym odpoczynku. Na stronie internetowej WCK są już dostępne daty naborów, zaktualizowany cennik, a oferta zapięta jest na ostatni guzik. We wrześniu zapraszamy wszystkich chętnych na zapisy. Wyjątkowo intensywny sezon za nami, który obfitował w wiele wydarzeń, zajęć, warsztatów i wyjazdów. Możemy się pochwalić aż 52 nagrodami (w tym siedem złotych, siedem srebrnych, 10 brązowych medali). Tylko w I połowie 2022 roku Amatorski Ruch Artystyczny zorganizował/wziął udział w 67 wydarzeniach kulturalnych. Funkcjonowało w tym czasie 17 różnego rodzaju sekcji/zespołów; 51 grup artystycznych. W każdym miesiącu odbywało się od ok. 360 do ok. 400 zajęć. Działalność Amatorskiego Ruchu Amatorskiego jest silnie sprzężona z działalnością impresaryjną i projektową Wodzisławskiego Centrum Kultury. Oferta kulturalna ARA, Działu Projektów i Animacji Kulturalnej, Działu Impresariatu oraz działalność edukacyjna dla szkół i przedszkoli uzupełniają się wzajemnie, tworząc jedną, wspólną markę. Codzienna, popołudniowa aktywność Wodzisławskiego Centrum Kultury opiera się głównie na ARA i to dzięki niej instytucję codziennie odwiedzają setki osób, dowiadując się przy tym o aktualnej ofercie WCK. Ruch ten jest nieodzownym elementem działalności domu kultury i stanowi ponadto nieoceniony bufor promocyjny, dzięki któremu WCK wzmacnia efekty swoich działań reklamowych. Dzięki ARA instytucji udaje się zintegrować społeczność miasta wokół działań kulturalnych i skoncentrować ją w jednym miejscu. Wracając zatem do pytania, jesteśmy zawsze przygotowani i gotowi do pracy, bo wierzymy w sens ARA i jesteśmy zawsze pewni, że uczestnicy naszych zajęć do nas powrócą i przyciągną nowych członków.

Tak, jak zaznaczyłaś, rokrocznie, na jesieni prowadzicie nabór do zespołów i kół w ramach ARY. Co będzie trzeba zrobić, żeby dołączyć do wybranych grup zajęciowych? Można powiedzieć już nieco szerzej o jesiennej rekrutacji?

Dorota Krawczyk: Wśród propozycji Amatorskiego Ruchu Artystycznego ARA znajdują się zajęcia w aż 10 zakresach tematycznych, od tańca, teatru, muzyki, folkloru i sztuk plastycznych po sensoryczne, biesiadne, instrumentalne, akrobatyczne i animacyjne. W tym roku szkolnym utworzonych zostanie 17 sekcji, a każda z nich podzielona zostanie na odpowiednie grupy wiekowe. Zapisy na zajęcia odbywają się bezpośrednio u instruktora zajęć w wyznaczonym dniu i godzinie. Pełną listę dat publikujemy na stronie www.wck.wodzislaw-slaski.pl. Następnie po otrzymaniu informacji o zakwalifikowaniu do grupy należy zarejestrować się w bazie uczestników za pośrednictwem portalu Strefa Zajęć (www.strefazajec.pl). Instrukcja zapisu umieszczona została na stronie pod linkiem Instrukcja zapisu na zajęcia w Strefie Zajęć. Oferta zajęć w Wodzisławskim Centrum Kultury jest bardzo różnorodna. Znajdują się w niej propozycje dla dzieci w wieku żłobkowym, przedszkolnym, szkolnym, ponadgimnazjalnym, dla studentów, dorosłych i seniorów. Zajęcia prowadzi wykwalifikowana kadra instruktorska. Pełna lista pod linkiem Instruktorzy Amatorskiego Ruchu Artystycznego.

A czy możemy spodziewać się jakichś zmian, być może nowości wśród Waszych zajęciowych propozycji?

Dorota Krawczyk: W tym sezonie w ofercie znalazła się nowość, zajęcia z zakresu sensoplastyki dla dzieci w wieku 0-3 lata pn. SensoMALUCHY. Prowadzić je będzie Monika Kubica-Skaba.

Zajęcia sensoplastyczne dla dzieci to różne aktywności plastyczne, które angażują jednocześnie kilka zmysłów. Plastyka sensoryczna potrafi zająć na wiele godzin nie tylko dzieci, ale i samych dorosłych. Niewątpliwą zaletą zajęć sensorycznych jest to, że do ich przeprowadzenia można użyć ogólnodostępnych produktów, które znajdziemy w kuchni lub łazience. Podczas zajęć dzieci poznają kolory, struktury, kształt, temperaturę i fakturę różnego rodzaju przedmiotów, mas plastycznych, solnych, ryżowych, makaronowych, galaretkowych itp. Zajęcia mają na celu wszechstronny rozwój maluchów, który następuje poprzez doświadczenie zmysłami. W sezonie 2022/2023 zajęcia odbywać się będą w poniedziałki w sali kameralnej WCK o godz. 16:00. Czas trwania jednych zajęć to 45 min. Na zajęciach obecni są rodzice.


Oferta ARY kierowana jest do dzieci, młodzieży, ale i do dorosłych i seniorów. Które z zajęć, kół szczególnie polecasz np. właśnie maluszkom i dzieciom?

Dorota Krawczyk: Najmłodszym dzieciom w wieku żłobkowym i przedszkolnym dedykujemy zajęcia pn. Dzieci Cioci Kloci, Muzyka dla Smyka, SensoMALUCHY oraz najmłodsze grupy ZPiT Vladislavia (grupa A) oraz Mirażu (grupa baby balet). Dzieciom nieco starszym (podstawówka) proponujemy Teatr Szydełko, Teatr Tańca Memento, Akrobreak, indywidualne lekcje pianina, starsze grupy ZPiT Vladislavia, Mirażu oraz Klub Tańca Towarzyskiego SPIN. Dzieci od 5. roku życia wzwyż zapraszamy również do koła plastyki i ceramiki.

Młodzież najlepiej odnajdzie się z kolei na zajęciach...

Dorota Krawczyk: Młodzież szczególnie zapraszamy do Młodzieżowego Teatru Szydło oraz do młodzieżowych grup Mirażu, SPIN-u, Memento, Akrobreaku, Vladislavii, koła plastyki i ceramiki, a także na lekcje pianina i do Wodzisławskiej Orkiestry Rozrywkowej.

Co natomiast przygotowaliście dla dorosłych i osób starszych?

Dorota Krawczyk: Sekcje osób dorosłych znalazły się w ZPiT Vladislavia, KTT SPIN, kole plastyki i ceramiki. Polecamy również uwadze kurs salsy kubańskiej i bachaty, kurs tańca towarzyskiego, zumbę fitness, jogę a także indywidualne lekcje gry na pianinie. Seniorów (prócz wyżej wymienionych grup) zapraszamy do Artystycznej Rodzinki Seniorów "Nie Dejmy Sie". 

Można powiedzieć, że na sezon działalności ARY składają się ważne wydarzenia. Mam tu na myśli np. jubileuszowe gale albo coroczne, wieńczące miesiące aktywności koncerty, premiery, sukcesy w konkursach, na festiwalach... Jak pod tym kątem zapowiadają się kolejne miesiące?

Dorota Krawczyk: W sezonie 2021/2022 na szczególną uwagę zasługują trzy jubileusze zespołów Amatorskiego Ruchu Artystycznego ARA. Od 40 lat w Wodzisławskim Centrum Kultury funkcjonuje Zespół Pieśni i Tańca Vladislavia, od 30 lat działa Zespół Taneczny Miraż, a jesienią Wodzisławskie Centrum Kultury obchodziło 45-lecie Artystycznej Rodzinki Seniorów “Nie Dejmy Sie”. Ponadto swój jubileusz obchodziła flagowa impreza Wodzisławskiego Centrum Kultury pn. Wodzisławska Gala Taneczna MIX. Zorganizowano ją po raz 20. W przyszłym roku obchodzić będziemy 40-lecie Klubu Tańca Towarzyskiego SPIN. To dowodzi, że Amatorski Ruch Artystyczny stanowią zespoły z imponującą historią, tradycją, a poziom zajęć niezmiennie od wielu lat przyciąga do WCK chętnych dzieci, młodzież i dorosłych. W poprzednim sezonie prócz wyżej wymienionych jubileuszy zorganizowaliśmy kilka premierowych spektakli: Teatr Szydło i nagrodzony I nagrodą na Bielskich Spotkaniach Teatralnych „Cel-pal", Teatr Tańca Memento „Zwier(z)ciadlo", „Białe piórko" oraz "Murowany kwiat", Teatr Szydełko i nagrodzona I nagrodą na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Dziecięcych „Paskuda". Ważnymi dla nas wydarzeniami były również koncert galowy Klubu Tańca Towarzyskiego SPIN oraz gala sekcji Akrobreak na zakończenie sezonu. Do historii przeszedł również fenomenalny koncert Wodzisławskiej Orkiestry Rozrywkowej z Piotrem Kupichą i zespołem Feel. W minionym sezonie udało nam się ponadto zorganizować dwie edycje zawodów z akrobatyki tanecznej pn. Akrobreak Masters. Swoje pokazy prezentowaliśmy na festiwalach i konkursach, a kilkanaście razy udało się nam zaprosić na nasze produkcje dzieci i młodzież z miejskich szkół i przedszkoli.

Istotnymi wydarzeniami nieestradowymi były w minionym sezonie natomiast: spotkanie autorskie pani Ireny Sauer w związku z wydaniem książki „Melodyjne od serca wołani i słowa prawdy naszych ojców, starek i starzików" oraz montaż dwóch ławek pokrytych mozaiką ceramiczną wykonaną przez Karolinę Gajewską z koła plastyki i ceramiki. Instalacja została zgłoszona do konkursu promocji województwa śląskiego „Marka Śląskie" organizowanego przez Regionalną Izbę Przemysłowo-Handlową w Gliwicach oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Nowy sezon to nowe wyzwania. W najbliższej przyszłości ZPiT Vladislavia będzie reprezentował nasz kraj i miasto Wodzisław Śląski na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Chorwacji, KTT SPIN walczył będzie jesienią o tytuł Mistrza Polski na krajowych mistrzostwach w tańcu latynoamarykańskim, a Miraż szykuje się na podbój świata, bowiem późną jesienią planowane są Mistrzostwa Świata w show, jazz, modern, balet i contemporary dance. Nasi widzowie spodziewać się mogą kolejnych premierowych, spektakli i koncertów. Jest tego bardzo dużo, zatem warto śledzić nasze media społecznościowe, gdzie na bieżąco informujemy o tym wszystkim, co robimy.

Na koniec zapytam... Jest coś, co zmieniłabyś w tym, jak Amatorski Ruch Artystyczny wygląda dzisiaj? Cóż takiego?

Dorota Krawczyk: Bez tonu przechwałki muszę przyznać, że nasza ARA jest naprawdę imponująca. Zrzeszamy rokrocznie około 800 uczestników i posiadamy bardzo różnorodną ofertę. Sam budynek WCK jest już za mały na naszą, tak rozbudowaną działalność i korzystamy z życzliwości szkół, które wynajmują nam sale na treningi. Nasze zajęcia są oblegane, widownia podczas widowisk zawsze zapełniona, zespoły zdobywają najwyższe nagrody na konkursach. Wydaje się, że to, co robimy w Wodzisławskim Centrum Kultury, sprawdza się i daje dobre rezultaty. Nie kreujemy niczego sztucznie, słuchamy ludzi, obserwujemy stale, co się podoba, a co nieco mniej, dopasowujemy ofertę do potrzeb mieszkańców. Zawsze jesteśmy otwarci na sugestie, propozycje i współpracę z nowymi osobami, które mają ochotę wzbogacić naszą ofertę o kolejne aktywności. Zapraszamy do Wodzisławskiego Centrum Kultury.


Doroto, dziękuję Ci za tę rozmowę i życzę ogromnego zainteresowania zajęciami.

Z Dorotą Krawczyk rozmawiała Klaudia Bartkowiak z Informatora Kulturalno-Społecznego Gazeta Wodzisławska.