Wodzisław Śląski stał się miejscem wędrówek z Łyskiem. Wszystko za sprawą projektu zrealizowanego przez Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum we współpracy z Wodzisławskim Centrum Kultury. „Wędrówki z Łyskiem” zakładały zorganizowanie spacerów twórczych, podczas których dzieci dowiedziały się, jak wyglądała praca górnika na kopalni KWK 1 Maja i jaką rolę odegrały w górnictwie konie. W tym celu zwiedziły sztolnię w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śl. Spacer poprowadził emerytowany górnik Łucjan Bańczyk, Waldemar Pytlik z PCKZiU i Anna Nowak, pedagożka teatru.
Finał projektu, na realizację którego Wodzisławskie Centrum Kultury otrzymało dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury, zbliża się wielkimi krokami. Już w tę sobotę, 14 września odbędą się warsztaty z różą w tle. Ze względu na niepokojące prognozy pogodowe, spotykamy się w Wodzisławskim Centrum Kultury, a nie, jak informowaliśmy dotychczas, na rynku.
Pachnące i naturalne - takie były warsztaty kosmetyczne, które miały miejsce w Szkole Podstawowej nr 10 im. Janusza Korczaka. Z racji naszego projektu "WyRÓŻniamy się" królował oczywiście kolor i zapach róży, ale nie tylko.
Wodzisławskie Centrum Kultury współpracuje ze Śląskim Teatrem Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach w ramach realizacji projektu „Wędrówki z Łyskiem”. Jego ideą jest twórcze odwołanie się do folkloru górniczego i historii terenów przemysłowych Śląska.W ramach projektu zaplanowaliśmy wiele atrakcji, a jedną z nich jest konkurs.
Wodzisławskie Centrum Kultury rozpoczyna współpracę ze Śląskim Teatrem Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach w ramach realizacji projektu „Wędrówki z Łyskiem”. Jego ideą jest twórcze odwołanie się do folkloru górniczego i historii terenów przemysłowych Śląska. Punktem wyjścia do działań artystyczno-edukacyjnych jest historia koni pracujących w kopalniach. Teatr „Ateneum” przybliża ją dzieciom, młodzieży i dorosłym prezentując spektakl „Łysek z pokładu Idy”, który będzie można obejrzeć w Wodzisławskim Centrum Kultury.
Jak wpleść różane smaki w wytrawne dania, skomponować smakowity napój z wodą różaną lub przystroić czekoladowy torcik płatkami róż? Tego m.in. dowiedzieli się uczestnicy warsztatów, które odbyły się w ramach projektu "WyRÓŻniamy się", w sobotę, 31 sierpnia w warsztatowni na dworcu kolejowym. Pod fachowym okiem Jakuba Grzybka z Restauracji Szwajcaria powstawały znakomite dania z różaną nutą. Był więc koktajl różany z kwiatem czarnego bzu i owocami oraz ceviche z halibuta na grzance maślanej. Daniem głównym była kaczka z kaszotto z kaszy kuskus z karmelizowanymi pomidorami, wodą różaną i pietruszką, a na deser torcik czekoladowy z konfiturą różaną i płatkami róży.
Za nami pierwsze warsztaty realizowane w ramach projektu „WyRÓŻniamy się”, które odbyły się w sobotę, 24 sierpnia w OSP w Jedłowniku. Do ich przeprowadzenia zaangażowaliśmy Iwonę Klimkiewicz z Eve Garden Kwiaty. Prowadząca opowiedziała uczestnikom o uprawie i pielęgnacji róż oraz pomogła w wykonaniu różanych wianków na głowę i kompozycji na gąbce florystycznej. Wydarzeniem towarzyszącym, była wymiana kwiatów, w ramach której pojawiły się rośliny, rozsady, ale również kwiaty cięte. Spotkanie było także okazją do tego, by porozmawiać o róży, jako elemencie wodzisławskiego herbu jego symbolice i historii miasta.