Mieszkańcy Zawady bliżej siebie

Integracja i promocja twórczości mieszkańców dzielnicy Zawada – to cel, jaki przyświecał imprezie „Bliżej siebie”, która miała miejsce 29 września w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1. Przedsięwzięcie zrealizowane zostało w ramach projektu „Inicjatywy lokalne w Wodzisławiu Śląskim z Wodzisławskim Centrum Kultury”, na który placówka otrzymała dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury z Programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2018.

Impreza była okazją do zapoznania się z twórczością lokalnych grup artystycznych, twórców i pasjonatów. – Główną ideą festynu jest poznanie tych, którzy uprawiając swoje rzemiosło w sposób szczególny kreują naszą zawadzką społeczność, bo także my tworzymy Wodzisław Śląski – mówili podczas festynu współorganizatorzy z ramienia ZSP nr 1.

Nie zabrakło występów tanecznych, teatralnych i muzycznych. Strzałem w dziesiątkę okazał się pokaz mody kreacji Zofii Pomiotło, z akompaniamentem muzycznym Eweliny Klich i Radosława Pomiotło. Przed publicznością zaprezentowały się zespół taneczny Zawadzianki, Mix Orchestra pod batutą Adama Bobra, trio instrumentalne: Jan Ferdyan, Aleksandra Kretek i Helena Bór, grupa śpiewacza „Zawadzianki 50+”, Młodzieżowy Teatr KiM, zespół taneczny „Iskry”. Indywidualni twórcy, którzy nieczęsto mają okazję zaprezentowania swojego dorobku szerszemu gronu odbiorców, chętnie opowiadali o swoich pasjach. W szkole można było podziwiać prace: Jerzego Młynka - pasjonata modelarstwa, Heleny Czekały i Marii Machury - specjalistek od szydełkowania, Katarzyny Romanowskiej, która zajmuje się szyciem i modelowaniem firan, Zofii Pomiotło – właścicielki pracowni krawieckiej i kolekcjonerki naparstków z całego świata, Magdaleny Cymorek – miłośniczki kwiatów, Marzeny Widenki – pasjonatki fryzjerstwa, malarza Jana Latochy, Adama Tomali – pasjonata tradycyjnych i zapomnianych technik rzemiosła artystycznego i budowlanego, Anety Żok-Tomali – twórczyni dekoracji, kartek, zaproszeń, Barbary Ferdyan-Tront, która tworzy metodą decoupage, Aleksandry Sokalli – realizatorki projektów artystycznych, Fryderyka Kamczyka – pasjonata pożarnictwa i Szymona Kamczyka – fotografa i dziennikarza, który prezentował wystawę swoich zdjęć, a także Adama Konsika – pasjonata wyrobów drewnianych. Bogata i urozmaicona oferta wystawiennicza obejmowała także obszary z dziedziny sportu. Uczestnicy projektu mogli dowiedzieć się o działalności Ludowego Klubu Sportowego „Naprzód 46” Zawada oraz Klubu Sztuk Walki Sanda, gdzie można było także spróbować swoich sił w sztukach walki. Swoimi wyrobami częstowali pszczelarze i Koło Gospodyń Wiejskich w Zawadzie, a o działalności opowiadali hodowcy gołębi pocztowych i strażacy z OSP Zawada.

Informacje na temat twórców, jak również galeria zdjęć dostępne są na facebooku na wydarzeniu „Bliżej siebie”.

Imprezę współorganizowało Wodzisławskie Centrum Kultury.

Galeria